Nerušme asociační smlouvu EU s Izraelem
Vyjádření mluvčích petice Proti akademickému antisemitismu
Dne 28. ledna 2025 přinesla ČTK zprávu o výzvě českých propalestinských "iniciativ" k pozastavení asociační smlouvy mezi EU a Státem Izrael. Tuto akci považujeme za velmi nešťastnou. Je to pokračování snahy donutit naši vládu k bojkotu Státu Izrael, tedy činnost, před kterou varovala naše Petice proti akademickému antisemitismu.
Mezi signatáři nejnovější antiizraelské výzvy se nachází i kolektiv Proti dehumanizaci, jenž působí na brněnské univerzitě a je spojený s pražskou Iniciativou za kritickou akademii. Ostatně i Ne naším jménem, Židovský hlas solidarity a další účastníci se s touto Iniciativou překrývají. Antiizraelské skupiny tedy pokračují ve své činnosti na vysokých školách i po naší petici a nezměnily ani své cíle.
Prohlášení se nás snaží přesvědčit, že Česká republika, její občané a volení představitelé se již v otázce postoje k Izraeli nesmějí rozhodovat svobodně, nýbrž že jim po zpolitizovaných (a nezávazných) rozhodnutích ICC a ICJ vznikla povinnost zahájit vůči Izraeli nepřátelskou politiku. Při tom strategicky mlčí o existenci ozbrojenců Hamásu, o jejich taktice živých štítů i o tom, jak brutálně vládnou obyvatelům Gazy. Nezmiňuje ani zavražděné, popravené, znásilněné a unesené Izraelce a zabité vojáky IDF. Prohlášení "iniciativ" pokračuje také v taktice překrucování základních hodnot, na niž jsme upozornili v naší petici.
Česká republika se v preambuli k Ústavě hlásí k členství v "rodině evropských a světových demokracií" a z tohoto přirozeně vyplývá i přátelská politika vůči Státu Izrael. Navrhovaná změna aliancí by z našeho státu učinila člena rodiny teroristických států, které jsou proti demokraciím.
Gaza a Palestinská autonomie demokratické nejsou. Zatímco Izrael má parlamentní volby, nejvyšší soud, palestinské státy žádné volby nekonají. Izrael má základní zákon o lidské důstojnosti a lidských právech, palestinské státy žádnou platnou listinu svobod nemají. Lidská práva Palestinců jako jednotlivců respektuje Stát Izrael.
Prohlášení argumentuje právem Palestinců na sebeurčení, jež je však právem kolektivním, jeho nositelem by byl palestinský národ jako celek. Palestinci jsou však rozděleni, část žije na území Hamásu, část na území Palestinské autonomie a část žije na území Izraele. Nadřazením kolektivního práva na sebeurčení nad práva jednotlivců by byla lidská práva zlomena. Prohlášení propalestinských iniciativ tak zastává dvě protichůdné koncepce.
Splnění požadavku propalestinských skupin by lámalo i práva občanů České republiky. Podle čl. 6 naší Ústavy vycházejí politická rozhodnutí v České republice z vůle většiny, která se vyjadřuje ve svobodných volbách. Vlády, které u nás vzešly z voleb, se rozhodly pro politiku podpory Izraele. Poslanecká sněmovna parlamentu v rezoluci z 22. 10. 2019 vysloveně zavázala vládu k tomu, aby odmítala antisemitismus a potírala organizace vyzývající k bojkotu Státu Izrael. Spolupráce s technologicky vyspělou zemí nám také přináší četné výhody.
Prohlášení iniciativ vyzývající k pozastavení asociační dohody je v rozporu s rezolucí poslanecké sněmovny, je vyjádřeno několika jedinci, které nikdo nevolil a nemají ani podporu většinového mínění.
Za petici Proti akademickému antisemitismu
Ivo Cerman
Věra Tydlitátová
David J. Novotný
Kamil M. Černý
Držme se. Antisemitismus je bohužel asi věčný, ale bojovat proti němu je nutné. Radim Chvála
תחי ישראל