Co je IZKA?
Kritické zhodnocení Prohlášení Iniciativy za kritickou akademii
Mezi propalestinskými organizacemi v České republice má IZKA úlohu být líbivou maskou. K tomu účelu slouží prohlášení napsané v říjnu 2024 tak, aby vypadalo korektně a nenapadnutelně. Prohlášení nemá autory, ale jen signatáře, nikdo z nich veřejně nepřiznává, že by IZKAu představoval. Nemá žádné předsedy, mluvčí ani dozorčí radu, přesto jménem IZKA pořádají jisté osoby veřejné přednášky na vysokých školách a podávají neveřejné stížnosti na kritiky (debatě s kritiky se vyhýbají). Pořádají zvané přednášky zahraničních aktivistů/tek a AS FFUK s AS FHS UK vyslovily této neexistující organizaci podporu.
Prohlášení IZKA 2024
Skládá se ze 4 částí: 1) Kdo jsme, 2) Proč jsme vystoupili, 3) Kým nejsme, 4) Jaké jsou naše cíle
V části 2 (obecná část) líčí Izrael jako notorického pachatele válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, které vytváří paralelu s nacisty. (“Naproti tomu dlouhotrvající násilí proti palestinským civilistům, které opakovaně přerůstá do páchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.”) IZKA se vyhýbá výrazu „genocida“, používají je však prohlášení olomoucké a výzva ISM k přerušení Asociační dohody EU s Izraelem, k níž se připojil Židovský hlas solidarity. Brněnské prohlášení hovoří o masakrech.
Dále si přivlastňují pravomoc dostat izraelské pachatele těchto zločinů před soudy, a to za použití „tlaku“. ( „…vyvíjet nenásilným způsobem společenský tlak požadující jejich zastavení, vyšetření a potrestání mezinárodními soudními institucemi“.) V závěru pak říkají, že k tomu chtějí využívat orgány vysokoškolské samosprávy.
V části 2.1. je popis Izraele a války – označena za odvetu, (tj líčí izraelský zásah jako trest, ne jako akci s vojenským cílem proti Hamásu), o izraelské akci tvrdí, že má nepřijatelný charakter, že při ní spáchali „válečné zločiny a zločiny proti lidskosti“. Při zmínkách o 7. říjnu neuvádějí, že útoky Hamásu trvaly i poté, stejně jako pokračovalo střílení raket na civilní cíle v Izraeli a že byl Izrael napadnut i z Libanonu a od jemenských Houthíů. Nikde nezmíní účast Íránu v útoku na Izrael, tak aby podpořili zdání o nepřiměřené reakci.
V části 2.2. je odsouzení české demokratické vlády i veřejnosti, („jednostranná pozice české politické scény i značné části veřejné sféry“ „Tato podpora je pro nás nepřijatelná. Česká republika se stává spoluzodpovědnou za páchané násilí.”) Tím deklarují své politické cíle, k nimž chtějí zneužívat, jak uvedeno v závěru, vysoké školy a akademická pracoviště, jež jsou však financována státem k jiným účelům.
Následuje věta o zdánlivém odsouzení antisemitismu: „Odsuzujeme antisemitismus a islamofobii v jakékoli podobě. Budeme se proti nim jako proti dlouhodobým a závažným formám předsudků a nenávisti přítomným v naší společnosti aktivně vymezovat a chceme bojovat proti jejich projevům.“ (Ve své definici, kterou zveřejnili jako prohlášení Židovského hlasu solidarity z XII 2023 však za antisemitismus považují jen projevy zaměřené proti všem (!) Židům, kladou si tedy nesplnitelnou podmínku. Neméně důležité je obvinění celé “naší společnosti”, což ukazuje, že anonymní vůdci IZKA mají ambici obviňovat. Z článků v A2larm vyplývá, že “skutečný antisemitismus” považují za atribut krajní pravice.)
V Prohlášení IZKA vzápětí sami přiznávají, že se budou věnovat obhajování Arabů / muslimů a ne Židů („na rozdíl od antisemitismu se protiarabským, antipalestinským a islamofobním projevům nedostává adekvátního odsouzení.“)
Následuje zdánlivé přiznání Izraeli práva na existenci a dokonce i na obranu, ve skutečnosti však podle nich má “Izrael” jen „právo na existenci ve svých mezinárodně uznávaných hranicích.“ Tím je i zde je položena nesplnitelná podmínka, protože „mezinárodně uznané hranice“ jsou pro nepřátele Izraele něco jiného než pro Izrael a vždy se najde území, např. Shebaa Farms v Golanských výšinách, které údajně není „mezinárodně uznané“.
Obrana Izraele se dle nich nesmí dít „na úkor práv Palestinců a Palestinek na sebeurčení a svobodu“. “Sebeurčení” je však právem kolektivním, a pokud se má realizovat skrz vládu Hamásu či Fatahu, znamená popření individuálních práv Palestinců. Palestinská autonomie, ani hamásovský stát individuální občanská práva negarantují, Izrael uznává Basic Law Human Dignitiy and Liberty (1993).
Izrael je vylíčen jako porušovatel mezinárodního práva („dlouhotrvající izraelský útlak, násilí a systematické, dekády trvající porušování mezinárodního práva ze strany izraelského státu“.)
Ospravedlňují terorismus Hamásu jako odplatu za údajný izraelský apartheid. („..situace v Izraeli a Palestině není definována pouze individuálními akty nepřijatelného násilí, ale také dlouhodobým strukturálním kontextem nerovnosti, útlaku, předsudků a státních a mezinárodních politik.“)
V části 3, kým nejsme, předkládají neznámí autoři Prohlášení nepravdivá tvrzení. Údajně jsou nestranní, ve svých činech však vždy vystupovali jen proti Izraeli a připojovali se k útokům propalestinských aktivistů („Naším cílem není stavět se v probíhajícím konfliktu na jednu stranu“.) Jsou také slepí k rozdílu mezi Hamásem a Palestinskou autonomií a místo toho hovoří v singuláru o jedné straně („zviditelňovat pohled a legitimní nároky strany, která je v české debatě upozaděna“).
V části 4 Naše cíle
1 požadují bojkot izraelských univerzit („vystupovat proti tomu, aby univerzity a výzkumné instituce spolupracovaly s institucemi spoluodpovědnými za porušování lidských práv a mezinárodního práva (natož aby se na takových činnostech podílely), a aktivně v tomto smyslu působit v orgánech akademické samosprávy.“) Zde přiznávají úmysl zneužívat orgány vysokoškolské samosprávy. Vyhýbají se slovu „Izrael/izraelské“, ale užívá ho prohlášení olomoucké, brněnské a AAA.
2 Chtějí svobodu projevu, jiným ji však svými činy upírají („zasazovat se o neupiratelné právo na projevení názoru“ ) Navazují požadavkem, aby vysoké školy vedly propalestinskou politiku („podporovat projevy solidarity na akademických institucích ve vztahu k obětem násilí“) Při aplikaci této rétoriky zapomínají, že oběťmi násilí jsou i Izraelci.
3 „podporovat a pěstovat komplexní debatu o izraelsko-palestinském konfliktu“ (Tomu brání zastrašováním nesouhlasících akademiků.)
4 „upozorňovat na existující akademický výzkum“ (Ve skutečnosti zatajují prokázaný stav bádání ve věci levicového antisemitismu a oficiálního antisionismu socialistických států.) Na toto bádání poukazujeme my v postu Co číst o novém antisemitismu?
5 „cílíme na kultivování veřejné debaty“ (Neveřejně provádějí zastrašování a šíření pomluv o svých oponentech.)
IZKA v kontextu jiných sdružení
IZKA jako jediná z propalestinských akademických sdružení nemá účet na sociálních sítích. Jelikož její účel ale je být jakousi prázdnou schránkou či maskou, za kterou se schovávají, je třeba při hodnocení brát v úvahu i prohlášení spojených sdružení na univerzitách v Brně a Olomouci. Pod těmito mimopražskými inciativami nalezneme i některé vůdčí signatáře z IZKA. K podpoře IZKA se přihlásily Academics against apartheid (AAA) na FHS UK, jež jsou ženskou organizací nejasného vedení. Tyto organizace mají v prohlášeních explicitnější slovník a šíří rovněž antisemitské vizuální materiály na sociálních sítích. V prohlášeních 6. 2. 2025 se akademici z IZKA podepsali i pod petici galerií za legalizaci antisemitské propagandy a 11. 4. 2025 se připojili k výzvě Mluvmeotom, již vede Tamara Klusová.
Zakladatelé IZKA vystoupili již v roce 2018 jako Židé za spravedlivý mír/Židovský hlas solidarity, za který stále mluví. Spojují se ale i se staršími aktivistickými skupinami (ISM, Přátelé Palestiny). Podle starších aktivit lze identifikovat vůdčí postavy IZKA, ze stížností, které posílají, lze poznat jejich organizaci (Viz Kdo je IZKA?)